книга викладача: Наталя Старченко, Честь, кров і риторика. Конфлікт у шляхетському середовищі Волині (друга половина XVI – XVII століття). Laurus, 2014.

книга викладача: Наталя Старченко, Честь, кров і риторика. Конфлікт у шляхетському середовищі Волині (друга половина XVI – XVII століття). Laurus, 2014.

Наталя Старченкоо
Честь, кров і риторика. Конфлікт у шляхетському середовищі Волині (друга половина XVI – XVII століття). Laurus, 2014
.

Про книгу

Наталя Старченко аналізує культуру ворожості волинської шляхти, ритуали і сценарії конфлікту, норми і відступи від них (оголошення про помсту, виклики на поєдинок, акти символічного насильства, типові шляхетські переступи). Всупереч поширеному твердженню про шляхетську сваволю, авторка по-новому підходить до проблеми і віднаходить за рядками «кримінальних» джерел ті закони співжиття, які вводили агресію у певні рамки, робили анархію «впорядкованою». Конфліктні сторони повсякдення використано для ширшого аналізу системи цінностей, у згоді / незгоді з якою ранньомодерна людина вибудовувала свій власний світ, взаємини в родині і поза нею. У фокусі дослідження – як масові уявлення і практики, так і окермі історії ворожості й замирення. Книжку написано на переважно архівних, не введених у науковий обіг судових матеріалах Волинського воєводства. Вона стане в нагоді не лише науковцям-гуманітаріям, а й широкому колу читачів, залюблених у власну історію.

Відгуки на книгу

Книжка Наталі Старченко – про соціум, у якому насильство і жорстокість становлять нормальну, заледве не щоденну рису життя. Як суспільство дає собі раду з насиллям? Як приручає його? Чи може насильство бути частиною культури? Чи може існувати «культура насильства»? Ці й подібні питання – важливі для існування українського суспільства сьогодні, як і в XVI столітті, – в центрі уваги історика. Теоритично інформована, чудово написана, багата на яскраві подробиці, життєві ситуації і колоритних персонажів книжка Наталі Старченко обіцяє стати одним із найважливіших досліджень останніх років.

Олексій Толочко

Зі сторінок цієї книжки до нас озиваються живими голосами люди з «планети Волинь» далекого XVI століття. Люди як люди – задираки і тюхтії, облудники і правдолюбці, «високоуроджені» і ті, кому доля не подарувала «зацної крові». Наталі Старченко кожен із них «свій», близький і впізнаваний. Тому такою правдивою постає під її дослідницьким мікроскопом анатомія їхніх публічних жестів, демонстарція шляхетської «честі» – цього безугавного театру «на люди». Тут сліпий гнів переплетено з ритуальними жестами, гучні погрози – з бажанням залагодити конфлікт тихо-мирно, виклики на поєдинок і оголошення кровної помсти – з судовою тяганиною за витолочене в поєдинках жито. Для неісторика ця книжка – захопливий детектив, а для історика – взірець методології олюднення минулого, зроблений дуже якісно і з любов’ю до акторів вічного театру життя.

Наталя Яковенко

Про авторку

Наталя Старченко – кандидат історичних наук, викладач кафедри історії Національного університету «Києво-Могилянська академія», науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського та Інституту історії України НАН України (сектор соціальної історії Інституту історії України НАН України). Тематика наукових досліджень: шляхетські органи самоврядування в Україні XVI ст.

Переглянути частини книги

Scroll to top