Про нас

Кафедру історії НаУКМА засновано 13 січня 1993 року. Відтоді цього дня ми святкуємо свій день народження. За традицією усі, кого об’єднала кафедра, збираються разом, щоб привітати одне одного не тільки з новорічними та різдвяними святами, але й з входженням нашого невеликого, але дружнього колективу в новий рік свого існування.

Організатором і першим завідувачем кафедри був проф. Михайло Володимирович Кірсенко, його наступником – о. проф. Юрій Андрійович Мицик. У 2002–2012 роках кафедру очолювала проф. Наталя Миколаївна Яковенко. З вересня 2012 року кафедрою керує доц. Наталя Василівна Шліхта.

Кафедра здійснює підготовку за спеціальністю 032 «Історія та археологія» на бакалаврському (першому) та маґістерському (другому) рівнях вищої освіти. Кафедра здійснює підготовку маґістрів зі спеціалізації «Історія». Окрім того, при кафедрі діє аспірантура та докторантура. Від вересня 2016 року на зміну їм започатковується кафедральна PhD програма з історії. У 2010 році кафедра уклала угоду з Центром східноєвропейських студій Варшавського університету. Відповідно до цієї угоди наші маґістранти можуть отримати подвійний диплом – НаУКМА та Варшавського університету. Таким чином, багато наших випускників стають не тільки сильними фахівцями-істориками, але й знавцями щонайменше двох іноземних мов – англійської та польської – та учасниками двох академічних традицій – могилянської та варшавської.

Кафедра розвиває кілька основних дослідницьких напрямів:

  • Історія України.
  • Історія Центрально-Східної Європи.
  • Порівняльне державотворення в історії.
  • Проблеми теорії та методології історичного дослідження.
  • Проблеми викладання національної історії в умовах глобалізації.

На кафедрі сформована і розвивається школа дослідження соціальної та культурної історії України XVI–XVII ст. (засновник – д.і.н., проф. Наталя Яковенко).

Також розробляються такі наукові теми, як «Національна самобутність і порівняльне державотворення в історії» (керівник: д.і.н., проф. Михайло Кірсенко) та «Новітні напрямки дослідження та методик викладання історії (у співробітництві з міжнародними інституціями)» (керівник: доц., к.і.н., PhD Наталя Шліхта). Перша передбачає комплексне вивчення формування націй і державотворчих процесів у порівняльній перспективі; розгляд національної історії у загальноєвропейському і ширше світовому контексті. Друга –- запровадження дослідницьких напрямків історичної антропології та усної історії в навчальний процес із застосуванням новітніх методик викладання.

Викладачі спільно зі студентами кафедри щороку організовують міжнародні наукові конференції. Так, у 2015–2016 навчальному році ми провели Міжнародну наукову конференцію до 400-тої річниці заснування Києво-Могилянської академії «Ad fontes – До джерел» (Київ, 12–14 жовтня 2015 р.) (у співпраці з іншими структурами НаУКМА), Міжнародну наукову конференцію «Живучи в модерному місті: Київ кінця ХІХ – середини ХХ століть» (Київ, 10–12 грудня 2015 р.) (спільно з Центром польських та європейських студій НаУКМА), «Правобережна Україна на переломі XVII–XVIII століть» (спільно з Київською архиєпархією Української Греко-Католицької Церкви, гуманітарним факультетом Українського католицького університету). За співпраці з львівським Центром міської історії Центрально-Східної Європи розпочато дворічний міжнародний проект, присвячений вивченню Першої світової війни та революцій. 23–25 червня 2016 року відбувся перший із двох воркшопів цього проекту – «Міський досвід Великої війни у Східній Європі». Викладачі кафедри узяли активну участь і в міжнародному конгресі Асоціації слов’янських, східноєвропейських та євро-азіатських студій (ASEEES) і Міжнародної асоціації гуманітаріїв (МAГ), що відбувся у Львові 26–28 червня 2016 року.

Наукові інтереси викладачів цілком індивідуальні та охоплюють як проблематику української та зарубіжної історії, так і дослідницькі ділянки, пов’язані з історіографією, джерелознавством, історичною антропологією, історією дипломатії, історією повсякдення, історією ідей, історичною урбаністикою, військовою історією тощо. Детальнішу інформацію про викладачів, їхній науковий доробок та викладацький досвід можна знайти на сайті кафедри за посиланням: http://history.ukma.edu.ua/faculty.

Серед видань кафедри щорічники «Наукові записки НаУКМА. Історичні науки», «Магістеріум. Історичні студії», «Київська Академія». Також викладачі кафедри і насамперед проф. Наталя Яковенко як редакторка впродовж багатьох років формували нове середовище істориків в Україні, залучаючись до видання без перебільшення одного з найавторитетніших вітчизняних часописів у сфері гуманітаристики – «Український гуманітарний огляд». Нашими викладачами представлена фахова група з історії в університетському англомовному виданні Kyiv-Mohyla Humanities Journal.

Ліцензований обсяг кафедри для бакалаврату – 50 місць, з них у 2015 році державне замовлення на бакалаврському рівні становило 25 місць; на маґістерській програмі – 40 та 20 відповідно. Цьогорічна кількість місць державного замовлення буде оприлюднена Міністерством освіти і науки України найближчим часом. Річна вартість навчання за контрактом становить 24 000 грн – бакалаврська програма та 19 000 грн – маґістерська програма з історії.

Наші групи як на маґістеріумі, так і на бакалавраті порівняно нечисельні (в цьому полягає одна з особливостей Академії), а тому студент/ка може розраховувати на особливо уважне ставлення викладачів. Попри те, що ми не маємо інституту кураторства, кожен викладач виконує функції викладача, наукового керівника та куратора водночас. Внаслідок такого підходу нам вдається перетворювати кафедру на лабораторію наукового життя та викладання. Наші студенти завжди можуть розраховувати на поради та відгуки щодо написання наукових праць, участі в міжнародних конференціях та програмах. У результаті захисти кваліфікаційних робіт на здобуття ступеня бакалавра чи маґістра перетворюються на справжні наукові дебати.

Навчальний план кафедри складається з нормативних та вибіркових дисциплін. Нормативні, або обов’язкові для опанування, дисципліни – це вступ до історії України та західної цивілізації від Середньовіччя до сучасності. Їхня мета – дати студентам системне уявлення про історію України як окремої політичної і культурної одиниці та як частини держав, до складу яких вона входила, – Речі Посполитої, Російської імперії, Габсбурзької монархії, СРСР; про головні напрями еволюції європейської історії та культури як макроструктур, з якими органічно пов’язана історія України; про основи дослідницької роботи історика – досвід критичного аналізу історіографії, опануваня методів опрацювання джерел, уміння компонувати власний текст. Вибіркові, або ж авторські, курси – відшліфовують спеціалізацію студентів. Детальніше з навчальним планом кафедри можна ознайомитися за посиланнями: http://history.ukma.edu.ua/undergraduate_program та http://history.ukma.edu.ua/master_program.

Окрім того, щороку кафедра організовує гостьові курси найвідоміших в своїх ділянках фахівці. Зокрема, цього року лекції читали проф. Олена Стяжкіна (щойно запроваджений гостьовий курс з методології та історіографії для маґістрантів); доц. Гульнара Бекірова (в рамках уже традиційного гостьового курсу з актуальних проблем вивчення історії України на бакалавраті), доктор Майкл Ґрін (The Leibniz Institute of European History in Mainz; курс з актуальних проблем вивчення всесвітньої історії на маґістеріумі).

У 2015 році ми запрошували читати лекції про японський кінематограф дослідницю з Лондона – Юну де Ланной (Yuna de Lannoy, Birkbeck College, University of London).

Впродовж 10 років наша кафедра брала участь у програмі OSI/HESP Academic Fellowship Program як партнерська кафедра. Завдяки цьому ми мали унікальну можливість двічі протягом академічного року гостити колег-істориків з різних університетів Європи та США. Вони не тільки читали лекції нашим студентам, але також допомагали розробляти навчальний план кафедри і вдосконалювати викладацькі навички. Зокрема, в рамках цієї співпраці нас відвідали проф. Робін Бріґґс (All Souls College, Oxford, United Kingdom), проф. Жозе Педро Паїва (Coimbra University, Portugal), проф. Андреа Ґраціозі (Università di Napoli Federico II, Italy), проф. Девід Фрік (University of Berkeley, USA), проф. Крістін Воробец (Northern Illinois University, USA), проф. Ютта Шеррер (Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales in Paris, France), проф. Сергій Плохій (Harvard University, USA), проф. Чарльз Інґрао (Purdue University, USA).

Викладачі кафедри також були співорганізаторами, запрошеними лекторами та учасниками у міжнародних наукових і дослідницьких проектах, зокрема ReSET Methodology of History. Challenges for Teaching and Research in Eastern Europe (2007–2010), а також ReSET Seminar Teaching “Age of Extremes” in the Age of the Politics of History (2010–2013).

На сьогодні нашими міжнародними партнерами є: Канадський інститут українських студій (Університет Альберти, Канада); Коледж св. Томаса Мора (Саскачеванський університет, Канада); Центральноєвропейський університет (Будапешт); Український науковий інститут Гарварду (Гарвардський університет, США); Центр досліджень античної традиції у Центрально-Східній Європі (Варшавський університет); Центр східноєвропейських студій (Варшавський університет). Однак з ще більшою кількістю партнерських кафедр та університетів поєднані наші викладачі індивідуальними проектами, завдяки яким колектив кафедри, включно зі студентами, тісно інтегрований у світову історичну науку.

Будемо раді бачити вас серед студентів та аспірантів нашої кафедри!

Scroll to top